Szlak Starej Baśni
Przebieg trasy: Kruszwica – Różniaty – Kanał Notecki – Pakość – Jezioro Mielno – Barcin – Pturek – Jezioro Kierzkowskie – Jezioro Ostrowieckie – Jezioro Foluskie – Jezioro Chomiąskie – Drewno – Jezioro Oćwieckie – Jezioro Biskupińskie – Jezioro Weneckie – Jezioro Skarbińskie – Jezioro Małe Żnińskie
Trasa spływu z Kruszwicy do Żnina prowadzi przez jeziora rynnowe oraz rzeki: Noteć, Foluską Strugę i Gąsawkę. Przy sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie spływ należy do dość łatwych. Problemy mogą wystąpić w kilku miejscach, w których trzeba przenieść lub przewieźć kajaki albo też przedzierać się przez zarośniętą trzciną rzekę. Szlak jest bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i widokowym, jego pokonywanie dostarcza niezapomnianych wrażeń i emocji. Pałucki odcinek szlaku prowadzi przez jeziora, na brzegach których funkcjonują ośrodki wypoczynkowe. Z tafli wody zobaczymy słynną bramę biskupińską na terenie Muzeum Archeologicznego. Warto również zatrzymać się w Wenecji, aby zobaczyć Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruiny zamku czy kościół pw. Narodzenia NMP. Spływ kończy się w Żninie, gdzie warto zajrzeć na rynek i zwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej.
Przewidziany czas spływu to trzy do pięciu dni, jednak optymalny wydaje się wariant czterodniowy, z trzema noclegami. Trasę najlepiej podzielić na cztery odcinki o zbliżonej długości:
-
Kruszwica – Łącko k. Pakości (24 km),
-
Łącko – Pturek (16 km),
-
Pturek – Drewno (17 km),
-
Drewno – Żnin (17 km).
Na 54. kilometrze trzeba przenieść kajaki na odcinku 300 m przez wysoką skarpę, dzielącą dział rzeki Noteci i Gąsawki. Jest to zadanie wymagające sporego wysiłku. Sprzęt wodujemy na południowym brzegu Jeziora Oćwieckiego.
Aby uniknąć niespodzianek, proponujemy skorzystać z usług organizatorów spływów.