dystans (km) wysokość m n.p.m.

Obszar dzisiejszych Pałuk znajduje się w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej praktycznie od początków jej istnienia. Przynależność do Kościoła wielu pałuckich osad potwierdza bulla Papieża Innocentego II z 1136 r. Najstarsze świątynie były wielokrotnie przebudowywane, przez co wiele z nich zatraciło swój pierwotny styl. Jednak pomimo upływu czasu, architektura i sztuka sakralna Pałuk wciąż zachwycają. Warto więc zobaczyć, co kryją świątynne wnętrza. Kościołów godnych odwiedzenia jest wiele. My proponujemy nawiedzenie świątyń drewnianych oraz najstarszych murowanych, najcenniejszych zabytków, pełnych dzieł sztuki sakralnej. Czas pokazuje, że tajemnice niektórych z nich odkrywamy dopiero teraz. Zapraszamy zatem na wycieczkę Szlakiem Pałuckich Kościołów.

Szlak Pałuckich Kościołów cz.2

Na terenie Pałuk znajduje się wiele dzieł sztuki sakralnej. Ten szlak prowadzi m.in. do kościoła w Gąsawie – perełki wśród budowli sakralnych. Jeden z miejscowych proboszczów mawiał, że to „skarb w wiejskiej szopie”.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w centrum Żnina, przy kościele farnym pw. św. Floriana z XV w. Miasto przez ok. 700 lat było własnością Kościoła. Już w XII w. arcybiskupi gnieźnieńscy mieli w nim jedną ze swoich rezydencji i przebywali tu aż do wieku XVIII. Spod żnińskiej fary udajemy się do świątyni pw. NMP Królowej Polski, wzniesionej na początku XX w.

Następnie ruszamy na zachód ulicami Kościuszki i dalej Aliantów. Kierując się na Janowiec Wielkopolski, docieramy do Cerekwicy. Zobaczymy tutaj najstarszy zachowany obiekt architektury gotyckiej na terenie powiatu żnińskiego – kościół pw. św. Mikołaja.

Trasa prowadzi dalej do Żernik i kościoła pw. Narodzenia NMP, a następnie do Skórek – wsi wzmiankowanej już w 1396 r. Znajduje się tutaj kaplica pw. św. Katarzyny, wzniesiona w 1857 r. Przemieszczając się szlakiem, dotrzemy też do Gościeszyna – wsi znanej już w XIV w. Wprawdzie kościół parafialny został wzniesiony w latach 1959–60, ale historia tutejszej parafii sięga roku 1355. Kościół pw. Zwiastowania NMP ustanowiony został regionalnym sanktuarium Matki Bożej Gościeszyńskiej.

Kolejnymi obiektami na trasie są: świątynia pw. św. Marii Magdaleny w Ryszewku, kościół pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie i kościół pw. św. Wawrzyńca w Parlinie. Stąd pojedziemy do świątyni uznawanej za perłę sztuki sakralnej – kościoła pw. św. Mikołaja w Gąsawie.

Wracamy do Żnina przez Wenecję, gdzie stoi kościół pw. Narodzenia NMP. W samym Żninie mijamy jeszcze świątynię pw. św. Marcina.


Szlak Pałuckich Kościołów cz. 1 >>>