Pałucki Szlak Rowerowy
Przedbieg szlaku: Żnin – Żnin-Wieś – Bekanówka – Sulinowo – Słabomierz – Podobowice – Słębowo – Cerekwica – Uścikowo – Świątkowo – Parcele Świątkowskie – Tonowo – Żerniki – Zrazim – Janowiec Wielkopolski – Posługowo – Kołdrąb – Recz – Rzym – Rogowo – Grochowiska Szlacheckie – Złotniki – Marcinkowo Górne – Gąsawa – Biskupin – Wenecja – Skarbienice – Żnin
Trasa w formie pętli jest zwana Szlakiem Czterech Gmin. Pokonując ją, mamy możliwość poznania piękna pałuckiego krajobrazu, odwiedzenia muzeów oraz zobaczenia ciekawych zabytkowych kościołów, dworów i pałaców. Na przejechanie trasy w spokojnym tempie, uwzględniając zwiedzanie obiektów, trzeba poświęcić dwa dni. W związku z tym warto przed wyjazdem zaplanować nocleg. Jego miejsce zależy od czasu, jaki chcemy przeznaczyć na zwiedzanie oraz od naszej sprawności fizycznej. Połowa trasy znajduje się w okolicach Rogowa.
Szlak rozpoczyna się przy stacji początkowej Żnińskiej Kolei Powiatowej (wąskotorowej kolejki turystycznej), u zbiegu ulic Dworcowej i Potockiego. Przed wyruszeniem na wycieczkę możemy zobaczyć zabytki Żnina: kościół pw. św. Floriana z XV w., sufraganię – dwór arcybiskupów gnieźnieńskich z XVIII w., wieżę ratuszową z XV w. (obecnie Muzeum Ziemi Pałuckiej) oraz kościół pw. NMP Królowej Polski z początku XX w.
Po opuszczeniu miasta na naszej trasie również znajdziemy wiele ciekawych obiektów. Warto zwrócić uwagę m.in. na zespół dworsko-parkowy z XIX w. w Słębowie, kościół pw. św. Mikołaja i pałac z XIX w. w Cerekwicy, drewniany kościół pw. Świętej Trójcy z XVIII w. w Świątkowie, dwór z XIX w. w Tonowie (obecnie dom pomocy społecznej), gotycki kościół pw. Narodzenia NMP w Żernikach, późno klasycystyczny kościół pw. św. Mikołaja i pałac eklektyczny z XIX w. w Janowcu Wielkopolskim, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i pałac z ok. 1870 r. (obecnie dom dziecka) w Kołdrąbiu, dworek z XVIII w., wiatrak typu holenderskiego z 1937 r. i dąb Chrobry w Reczu, zespół sakralny kościoła pw. św. Doroty (kościół z XIX w., dzwonnica, mauzoleum, cmentarz przykościelny), dwór z końca XVIII w. w Grochowiskach Szlacheckich, pomnik Leszka Białego i zespół dworsko-parkowy z barokowym dworem w Marcinkowie Górnym, drewniany kościół pw. św. Mikołaja z XVII w. z zespołem barokowych malowideł ściennych w Gąsawie, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruiny zamku Diabła Weneckiego, kościół pw. Narodzenia NMP z XIX w. i grób Walentego Szwajcera na przykościelnym cmentarzu w Wenecji.
Szlak kończy się przy stacji kolei wąskotorowej, gdzie rozpoczęliśmy naszą wyprawę.