Pałuckie krajobrazy
Przebieg trasy: Żnin – Rydlewo – Podgórzyn – Wenecja – Pniewy – Ostrówce – Szczepanowo – Barcin – Lubostroń – Oporowo – Łabiszyn – Chomętowo – Dobrylewo – Wilczkowo – Żnin
Szlak prowadzi przez malownicze tereny o zróżnicowanym krajobrazie – rynnę żnińską i wójcińsko-chomiąską oraz otaczającą je wysoczyznę morenową, których rzeźba została ukształtowana w czasie ostatniego zlodowacenia. Okolice różnią się także pod względem sposobów zagospodarowania – są tu zarówno typowe dla regionu tereny rolnicze, jak i lasy. Wyprawa tą trasą pozwoli nam podziwiać malownicze, typowe dla Pałuk widoki.
Jest to długi szlak, dlatego na pokonanie go w spokojnym tempie i zwiedzanie mijanych atrakcji trzeba przeznaczyć dwa dni. Połowa trasy znajduje się w okolicach Lubostronia.
Wyprawę rozpoczynamy w Żninie, przy budynku dworca Żnińskiej Kolei Powiatowej (wąskotorowej kolejki turystycznej), u zbiegu ulic Dworcowej i Potockiego. Najpierw kierujemy się na rynek. Po drodze zobaczymy kościół pw. św. Floriana, sufraganię – dwór arcybiskupów gnieźnieńskich z XVIII w., wieżę ratuszową z XV w. i tzw. Magistrat (Muzeum Ziemi Pałuckiej).
Żnin opuszczamy ulicą Szkolną. Przed nami roztacza się krajobraz dna rynny żnińskiej – po prawej stronie ciągnie się Jezioro Żnińskie Małe (Czaple), po lewej zaś – torfowiska i łąki. Na trasie będziemy obserwować zróżnicowane pałuckie krajobrazy i przyrodnicze ciekawostki: Jezioro Pniewskie z pływającą wyspą oraz źródełko św. Huberta w okolicach Wiktorowa. Zobaczymy również zabytki i inne ciekawe obiekty: budynek kuźni z początku XX w. w Wenecji, pomnik upamiętniający miejsce straceń 22 Polaków zamordowanych przez hitlerowców w lesie w pobliżu leśniczówki Balczewo, figurę Jezusa Króla Chwały z 1912 r. w Wójcinie, kościół pw. św. Jakuba, Wzgórze św. Wojciecha oraz dawny cmentarz żydowski w Barcinie, zespół pałacowo-parkowy z Pałacem Lubostroń, kościół pw. św. Mikołaja oraz kościół pw. Zwiastowania NMP w Łabiszynie i pozostałości ewangelickiego cmentarza w Wilczkowie.
Szlak prowadzi z powrotem do Żnina. Dojedziemy nim do dworca kolejki wąskotorowej, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę. Wcześniej miniemy jeszcze kościół pw. św. Marcina.