Duża pętla szubińska
PRZEBIEG: ruiny zamku w Szubinie – Dworzec PKP – Dziekanka – Nadleśnictwo Szubin – Szubin-Wieś – ul. Reymonta – Os. Leśne – Stadion Miejski – aleje przy rzece Gąsawce – ruiny zamku
Startujemy przy odrestaurowanych ruinach gotyckiego zamku z XIV w., który był siedzibą założyciela miasta Sędziwoja z rodu Pałuków. To tutaj zaczyna się Legenda o herbie Szubina. Wyruszamy w drogę kierując się wzdłuż rzeki Gąsawki, mijamy ruiny spalonego średniowiecznego młyna, nieopodal widzimy wieżę zabytkowego kościoła pw. św. Marcina Biskupa (pochodzi z XV w.), po prawej stronie mijamy Szkołę Podstawową nr 1 (tzw. „Małą Jedynkę”) oraz Przedszkole „Słoneczko”. Kasztanową alejką docieramy do nieczynnej stacji dworca PKP. Jedziemy wzdłuż torów by zawrócić przed ścieżką rowerową prowadzącą do Kowalewa.
Kierujemy się na ul. Powstańców Wielkopolskich w Szubinie biegnącą wzdłuż terenu ogródków działkowych. Tam ścieżką rowerową docieramy do miejskiej oczyszczalni ścieków (alternatywnie można wydłużyć trasę jadąc prosto polnymi drogami w kierunku Kołaczowa). Wracamy do początku ulicy Powstańców, do skweru przy skrzyżowaniu, gdzie znajduje się figura Najświętszego Serca Jezusa. Ulicą Sienkiewicza kierujemy się wzdłuż ogródków działkowych w kierunku Bydgoszczy do Nadleśnictwa znajdującego się na uboczy miasta, za zabudowaniami po lewej stronie.
Jedziemy prosto ul. Wiejską w kierunku miejscowości Szubin-Wsi. Tam skręcamy w lewo do drogi relacji Szubin – Nakło, przecinając ją by skręcić w prawo w drogę przy lesie. Jadąc prosto dotrzemy do ul. Rejmonta, docierając do osiedla bloków w Szubinie. Między blokami docieramy do ścieżki rowerowej na ul. Pałuckiej, która skręca w lewo, w dół do ul. Kcyńskiej. Po prawej stronie mijamy lasek kcyński, w którym znajduje się pomnik upamiętniający miejsce kaźni mieszkańców powiatu szubińskiego i tablica pamiątkowa na dawnym cmentarzu żydowskim. Po lewej stronie na ul. Kcyńskiej mijamy teren zakładu wychowawczego, w którym w czasie II wojny światowej funkcjonował obóz jeniecki.
Jedziemy dalej kierując się na Żnin, po prawej stronie mijamy Stadion Miejski. Jadać prosto w kierunku Żnina mijamy las i tzw. „Wesółkę”, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełniła rolę kulturowej areny miasta. Skręcamy w lewo w kierunku Przedszkola Słoneczko, odbijając w lewo (przy firmie budowlanej) w stronę polnej drogi wzdłuż rzeki Gąsawki. Wracamy do ruin alejkami prowadzącymi wzdłuż rzeki, mijając ogródki działkowe i miejskie targowisko.