Pałac, wzniesiony w latach 1795–1800, uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. Jest to niewątpliwie jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Pałac zaprojektował jeden z najznakomitszych architektów epoki klasycyzmu – Stanisław Zawadzki. Budowla nawiązuje kształtem m.in. do  Villi Rotonda  z Vicenzy autorstwa Andrei Palladia. Kopułę wieńczy Atlas dźwigający kulę ziemską, wykonany pod koniec XIX w. przez Władysława Marcinkowskiego.

Obok pałacu znajduje się oficyna oraz zabudowania stajni i wozowni (obecnie obiekt hotelowy i restauracja). Pałac otacza park krajobrazowy (40 ha) z unikalnym drzewostanem, przechodzącym płynnie w las.

Dobra lubostrońskie to miejsce nierozerwalnie związane z historią Polski. Przez lata stanowiły ostoję myśli patriotycznej i życia narodowego. Obecnie Pałac Lubostroń jest instytucją kultury. Pełni rolę centrum działań kulturalnych i naukowych. Malowniczy krajobraz okolicy oraz atmosfera i niepowtarzalny wystrój wnętrz tworzą doskonałą scenerię dla odbywających się tu koncertów i innych wydarzeń.